ADSLM is versatile and labels quickly
Dutchpacks offers the double-sided automatic labeling machine ADSLM as a very effective machine for labeling all kinds of non-round objects. Double-sided automatic labeling machine ADSLM is used for example in supermarket chains and any other type of large-scale use. Labeling machine ADSLM is made of steel, which makes it extra sturdy. An advantage of this labeling machine compared to others, is that it labels the objects from both sides, which makes the already efficient process even more efficient and faster.
ADSLM is suitable for large-scale use
With a labeling speed of 60 labels per minute, the double-sided automatic labeling machine ADSLM is optimal for companies that are looking for a fast way of labeling their non-round products. Double-sided automatic labeling machine ADSLM operates on 230 volts and has the strength of labeling the product from both sides. Furthermore, the labeler ADSLM requires 4-6 bar of air pressure to function properly.
With a weight of 330kg, the machine is relatively easy to move, because it has wheels on the bottom that can be tightened, so that the machine can be put away correctly. An extra option that we offer is to add a date and batch number printer. This ensures that the machine also puts the date and batch number on the product after labeling.
Machine specifications:
| Diagonal | 25-130mm |
| Label height | 60-250mm |
| Label length | 20-200mm |
| Label width | 30-100mm |
| Speed | 60 labels per minute |
| Power supply | 230 Volt / 50Hz / 1,22KW |
| Weight | 330kg |
What is this machine for?
The double-sided automatic labeling machine ADSLM labels all kinds of square, rectangular and other non-circular objects.

Square products
Double-sided automatic labeling machine ADSLM is suitable for labeling square products.

Rectangular products
Double-sided automatic labeling machine is suitable for labeling rectangular products.

Oval products
Double-sided automatic labeling machine is suitable for labeling oval products.

Dry areas
Double-sided automatic labeling machine is suitable for use in dry areas.
Placement, maintenance & safety
Before the double-sided automatic labeling machine is delivered to the customer, it undergoes a thorough test with the right material in our workshop at our location in Roosendaal. On request, Dutchpacks can also install the labeling machine at the customer’s location and provide extensive guidance on the operation and adjustment of the machine, including information on the associated safety risks.
Dutchpacks guarantees service and maintenance of this labeling machine, so you are assured of a device that is always in optimal condition. All components of the double-sided automatic labeling machine are CE-approved, and the product complies with CE regulations.
Standard service
| Certification | CE-certificate |
| Quality control | Included |
| Warranty | 12 months |
| Configuration | Location Dutchpacks |
| Training | Location Dutchpacks |
Optional service
| Placement | Customer location |
| Configuration | Customer location |
| Training | Customer location |
| Service | 24/7 service contract |
| Maintenance | Maintenance contract |
Picture Gallery
All pictures of double sided automatic labeling machine ADSLM shown below.
Ask your questions
Hoge Bergen 17
4704RH, Roosendaal
The Netherlands
NL: 0165 397 397
Global: +31 165 397 397
DOWNLOAD PRODUCT SHEET
To view the product sheet, please enter your e-mail address.







