The semi-automatic labeling machine SALM-V2 is reliable and effective
Dutchpacks introduces the semi-automatic labeling machine for non-round products SALM-V2. This reliable and efficient semi-automatic labeling machine for non-round products is specially designed for labeling non-round products (such as square, rectangular and oval products).
The semi-automatic labeling machine SALM-V2 is used in various sectors, including the food and pharmaceutical industries.
With its stainless steel construction, the machine offers durability and reliability, making it perfect for everyday use in demanding dry production environments.
The semi-automatic labeling machine SALM-V2 is the best of the best
With an impressive speed of 10-15 labels per minute (depending on label and product size), this semi-automatic non-round labeler offers the optimal solution for companies looking for a productive way to label their round products. Designed for versatility, this machine is suitable for labeling a variety of products: square products, rectangular products, oval products (and many more).
The semi-automatic labeller for non-round objects operates on a standard 230 volt connection. For accurate operation, the machine requires air to drive the pressure cylinder, with a recommended pressure between 4-6 bar.
You place the product in the machine and then you can step on the included foot pedal to activate the labeler. In addition, almost everything necessary is adjustable in the settings on the handy touchscreen.
This machine uses two different motors. One to rotate the object (if both sides need labeling). And the other motor to transport the label so that it can be used for the process.
This machine is on the heavy side, around 68 kg. Make sure you either lift this with two people or use a pallet truck to transport it to the desired location. This machine also has four extendable legs for a fixed and sturdy placement. Please ensure that this machine is placed on a safe surface.
Machine specifications:
| Length | 15-150mm |
| Width | 15-180mm |
| Speed | 10-15 labels per minute (varies per label and product size) |
| Product length | 20-200mm |
| Product width | 20-200mm |
| Product height | 0.2-100mm |
| Power supply | 230 Volt / 50Hz |
| Dimensions (lxwxh) | 850x410x720mm |
| Weight | 68kg |
Additional information:
| Labeling | Product rotates during labeling process |
| Compressor | Required |
| Air consumption | 4-6 bar |
| Placement | Dry areas |
| Accuracy | ± 0.5mm |
What is this machine for?
Semi-automatic labeling machine SALM-V2 is suitable for all kinds of non-round products: square products, rectangular products, oval products and more.

Square product
Semi-automatic labeling machine SALM-V2 is suitable for labeling square products.

Rectangular product
Semi-automatic labeling machine SALM-V2 is suitable for labeling rectangular products.

Oval product
Semi-automatic labeling machine SALM-V2 is suitable for labeling oval products.

Dry areas
Semi-automatic labeling machine SALM-V2 is suitable for use in dry production areas.
Placement, maintenance & safety
Before the semi-automatic labeling machine is delivered to the customer, it is tested with the correct material at our location in Roosendaal, in the workshop. If desired, Dutchpacks can place the labeling machine on location and provide clear guidance on the operation and adjustment of the machine, with the associated safety risks. Dutchpacks offers service and maintenance on this labeling machine, so you can be sure that your machine is always in top condition. All components of the semi-automatic labeling machine are CE-approved and the product complies with CE regulations.
Standard service
| Certification | CE-certificate |
| Quality control | Included |
| Warranty | 12 months |
| Configuration | Location Dutchpacks |
| Training | Location Dutchpacks |
Optional service
| Placement | Customer location |
| Configuration | Customer location |
| Training | Customer location |
| Service | Service contract |
| Maintenance | Maintenance contract |
Picture Gallery
Pictures of semi-automatic labeling machine SALM-V2 below.
Ask your questions
Hoge Bergen 17
4704RH, Roosendaal
The Netherlands
NL: 0165 397 397
Global: +31 165 397 397
DOWNLOAD PRODUCT SHEET
To view the product sheet, please enter your e-mail address.

