Accuracy & efficiency
Dutchpacks’ semi-automatic vertical form-fill-seal machine HVVVS offers an excellent solution for all your packaging needs, with a perfect balance between precision and efficiency. This machine is designed with tailor-made capabilities, making it a perfect fit for your specific requirements. Due to the adjustable dimensions of both the bags and the film, we can guarantee that every package is filled accurately and without errors. The manual filling of this machine makes it suitable for a wide range of products, eliminating the need for expensive weighing systems for filling. This makes it ideal for small-scale use.
Fill-form-seal machine is user-friendly
With a robust mechanical speed of up to 55 bags per minute, this machine is an ideal choice for companies looking for a reliable solution for efficient sealing of packages, without breaking the budget. Featuring a programmable PLC controller and an intuitive English HMI touchscreen, this machine offers effortless operation even with advanced features and the ability to save various settings. With smart temperature control, it ensures perfect sealing, performing both horizontal and vertical seals without effort. This fill-form-seal machine is suitable for use in dry environments.
Machine specifications:
| Packaging width | Maximum 130mm |
| Packaging length | Maximum 280mm |
| Film width | Maximum 280mm |
| Speed | Maximum 55 packagings per minute |
| Power supply | 230 Volt / 50Hz / 0.6kW |
Additional information:
| Sealing | Back, top and bottom |
| Compressor | Required |
| Air consumption | 4-6 bar |
| Placement | Dry areas |
| Temperature control | By smart temperature control device |
| Control mode | PLC programmable controller |
What is this machine for?
A form-fill-seal machine HVVVS is a type of packaging machine used to place products into foil bags, foil pouches or other packages, fill the package with the product and then seal it.

Foil packaging
The form-fill-seal machine HVVVS is used to produce foil packages by means of heat sealing.

Dry areas
The form-fill-seal machine HVVVS is only to be used in dry areas. Avoid extreme humidity and temperatures for optimal performance.
Placement, maintenance & safety
Before the form-fill-seal machine HVVVS is delivered to the customer, it undergoes a thorough test with the right material in our workshop at our location in Roosendaal. On request, Dutchpacks can also install the form-fill-seal machine HVVVS at the customer’s location and provide extensive guidance on the operation and adjustment of the machine, including information on the associated safety risks.
Dutchpacks guarantees service and maintenance of the form-fill-seal machine, so you are assured of a device that is always in optimum condition. All components of the form-fill-seal machine HVVVS are CE-approved, and the product complies with CE regulations.
Standard service
| Certification | CE-certificate |
| Quality control | Included |
| Warranty | 12 months |
| Configuration | Location Dutchpacks |
| Training | Location Dutchpacks |
Optional service
| Placement | Customer location |
| Configuration | Customer location |
| Training | Customer location |
| Service | 24/7 service contract |
| Maintenance | Maintenance contract |
Picture Gallery
Pictures of the form-fill-seal machine HVV VS below.
Ask your questions
Hoge Bergen 17
4704RH, Roosendaal
The Netherlands
NL: 0165 397 397
Global: +31 165 397 397
DOWNLOAD DATASHEET
Fill in your email adress and you will receive the data sheet straight into your inbox.



