SALM-V1 is extremely reliable
Dutchpacks introduces the semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1. This reliable and efficient semi-automatic labeling machine has been specially designed for labeling round objects.
The semi-automatic round object labeller SALM-V1 is ideally suited for various sectors, including the food and pharmaceutical industries. With its stainless steel construction, the machine offers durability and reliability, making it perfect for daily use in demanding production environments.
A striking feature of this semi-automatic labeling machine is its low noise level during operation, ensuring a quiet and efficient working environment.
SALM-V1 functions optimally
With an impressive speed of 20 labels per minute (depending on label size), this semi-automatic labeling machine provides the optimal solution for companies looking for a productive way to label their round products. Designed for versatility, this machine is suitable for labeling a variety of objects, including bottles, as well as cans and tubes made of aluminium, plastic, tin and cardboard.
The semi-automatic labeller for round objects works on a standard 230 volt connection. For accurate operation, the machine requires air to drive the cylinders, with a recommended pressure between 4-6 bar.
An activation sensor automatically detects when a round object is placed, after which the machine starts applying the label. This time is programmable. In addition, the round object is firmly pressed from above by a special pressure roller, which ensures that the label is accurately applied to the round object.
The flexibility of the round object semi-automatic labeling machine is reflected in the easy adjustment process. By shifting just one round roll, the machine can be effortlessly adjusted to the size of the round object, making the transition between different products quick and easy.
In addition, this advanced semi-automatic labeling machine for round objects has a useful touchscreen, where you can adjust all necessary settings.
With a portable weight of only 32 kg, this semi-automatic labeling machine for round objects is not only powerful, but also very portable. The machine is suitable for use in dry areas.
Machine specifications:
| Diameter | 15-150mm |
| Label length | 20-280mm |
| Label width | 15-230mm |
| Speed | Max. 20 labels per minute |
| Power supply | 230 Volt / 50Hz |
| Dimensions (lxwxh) | 800x650x650mm |
| Weight | 32kg |
What is this machine for?
Semi-automatic round object labeling machine SALM-V1 labels many different types of materials. From aluminum to glass, it does it all.

Aluminum can
Semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1 is suitable for labeling aluminum cans.

Tin can
Semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1 is suitable for labeling tin cans.

Cardboard tube
Semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1 is suitable for labeling cardboard tubes.

Plastic tube (PET)
Semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1 is suitable for labeling plastic tubes.

Glass bottle
Semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1 is suitable for labeling glass bottles.

Dry areas
Semi-automatic labelling machine for round objects SALM-V1 can be used in dry areas.
Placement, maintenance & safety
Before the semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1 is delivered to the customer, it is tested with the correct material in the workshop at our location in Roosendaal. If desired, Dutchpacks can place the semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1 on location and provide clear guidance on the operation and adjustment of the machine, with the associated safety risks. Dutchpacks offers service and maintenance on this semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1, so you can be sure that your machine is always in top condition. All components of the semi-automatic labeling machine for round objects SALM-V1 are CE approved and the product complies with CE regulations.
Standard service
| Certification | CE-certificate |
| Quality control | Included |
| Warranty | 12 months |
| Configuration | Location Dutchpacks |
| Training | Location Dutchpacks |
Optional service
| Placement | Customer location |
| Configuration | Customer location |
| Training | Customer location |
| Service | 24/7 service contract |
| Maintenance | Maintenance contract |
Picture Gallery
All the pictures of the semi-automatic labeling machine are shown below.
Ask your questions
Hoge Bergen 17
4704RH, Roosendaal
The Netherlands
NL: 0165 397 397
Global: +31 165 397 397
DOWNLOAD DATASHEET
Fill in your email adress and you will receive the data sheet straight into your inbox.



